למה בחרנו דווקא היפ-הופ?

שיעור היפ-הופ מעניק שליטה מוחלטת בחלקי הגוף ובטווח התנועה, גמישות, כושר, פיתוח שמיעה מוזיקלית, חיבור למקצבים שונים, יכולת ליצור כוריאוגרפיה אישית, קואורדינציה, עיצוב וחיטוב שרירי הגוף ועוד.

בנוסף, חוויית הלמידה ופיתוח הסגנון האישי מעלה את הביטחון העצמי של הנערות, מעניקה להן במה לביטוי אישי, ובעיקר כיף והנאה! לעשות את הצעד הראשון בשיעור דרוש אומץ, בשביל להמשיך לרקוד ולהסיר מחסומים דרושה עוצמה!

היפ = ירך (תודעה/מצפון/חשיבה) הופ = קופצני (קפיצה/ניתור/המשכיות).

היפ-הופ - תודעה קופצת, תודעה ממשיכה, מחשבה מתגלגלת.

 

רקע

היפ-הופ זו תרבות רחוב שדוגלת בשינוי ומהפכנות, תרבות זו החלה להתפתח בשנות ה-70 המאוחרות ברחובות רובע הברונקס שבניו יורק, ע"י נוער אפרו-אמריקני ולטיני. תרבות זו הצילה אנשים רבים שהשתמשו ביצירתיות על מנת להתרחק מהאלימות ולהתבטא דרך האלמנטים של היפ-הופ.

לתרבות ההיפ-הופ ארבע אלמנטים עיקריים :ראפ, ברייקדאנס, גרפיטי ודיג'יי.

Dj Kool Herc , שעסק בכל האלמנטים האלה, נחשב למייסד הז'אנר.

גרפיטי- ממערות האדם הקדמון ועד סימון אזורי הכנופיות בניו יורק, מתקיים אלמנט זה כיום כדרך ביטוי אמנותית והבניית תפיסות חברתיות וסוציאליות.

ברייקדאנס- החל כריקוד אותו רקדו בזמן ה"ברייקים" (ההפסקות) של החלפת המוזיקה בפטיפונים הישנים. מושפע מהקפוארה ומהסלסה. כל הטקסטים החשובים ביותר התנהלו ומתנהלים עם מערכות תנועה מסוימות שהגבירו את המשמעות שלהם. 

DJ- ערבוב של שירים אחד בשני, בנוסף יש גם את סגנון הסקריצ'ינג

ראפ /MC  - הוא האלמנט הנפוץ ביותר מאחר והאדם משתמש כיום במלל כדי לקבע את התודעה בצורה הנפוצה ביותר. צורת דיבור מקצבית הכוללת בתוכה חריזה ברמה מאוד גבוהה, משחקי מילים, מהירות והצגה של שנינות כזו או אחרת. MC)  הוא השולט במיקרופון. הראפרים הראשונים היו עסוקים בלהרקיד את האנשים בזמן השקט בין החלפת התקליטים. MC גם מבצע קולות מהפה כתחליף לכלי נגינה). 

 

ריקוד ההיפ-הופ נולד והתפתח ברחובות ני-יורק, לא בסטודיו ולא על במות מפוארות. סגנון זה מייצג מחאה, ביטוי אישי, הנאה, פורקן, כיף וכיצד האומנות הפכה לחלק בלתי נפרד מהחיים.

 

סגנונות

בתחילת שנות ה-80 החל להיכנס השיגעון של ההיפ-הופ דאנס שהושפע בעיקר מהתרבות האפריקאית ושלל ריקודים חברתיים ועממיים שהיו פופולאריים בתקופה זו. 

קצת מושגים....:

B-Boy / B-Girl השם הרשמי של רקדן/ית ברייקדאנס

Crew הרכב רקדני היפ-הופ

Freestyle אלתור חופשי של תנועת ריקוד או זרימה מילולית (ראפ) המבוצעים באותו הרגע ללא הכנה מראש

Flow זרימת הריקוד של רקדן/ית וכמה הריקוד "יושב על הביט", בראפ זה מתייחס למקצביות הדיבור, הסגנון, המהירות, שינויי הטון ועוד

Old school ייצוג של האסכולה הישנה של כל האלמנטים של תרבות ההיפ-הופ עד אמצע שנות ה-80'

Mid school ייצוג של האסכולה בין הOLD ל NEW

New school ייצוג של האסכולה החדשה של כל האלמנטים של תרבות ההיפ-הופ מאמצע שנות ה-90' ואילך

באטל (BATTLE) קרב המתבצע תוך כדי ריקוד ברייקדאנס בין רקדני ברייקדאנס או הרכבי ברייקדאנס. 

Krumping סגנון ריקוד של היפ-הופ, מאופיין בתנועות ואגרסיביות ומהירות.

Waving אשליה של גלים וזרמים שיוצרים אפקט של זרם חשמלי שעובר בכול הגוף.

Locking נעילה של תנועות, סגנון ריקוד ליצני וכיפי, תנועות ידיים מהירות, שננעלות לפוזיציות.

Power move תרגילים בריקוד הברייקדאנס המשלבים בתוכם כוח פיזי או טכניקה ייחודית, לרוב זהו התחום בריקוד הברייקדאנס שכולל את הביצועים  האקרובטיים.